Say─▒n Amat├Âr Foto─čraf Sanat├ž─▒s─▒,

 

Bu not yar─▒m as─▒rdan beri amat├Âr foto─čraf├ž─▒lar─▒m─▒z─▒n hizmetinde olan PARK FOTO┬«ÔÇś ya en s─▒k sorulan sorular─▒n cevaplar─▒ ile foto─čraf ve makineleri hakk─▒nda k─▒sa bilgileri i├žerir.

 

G├╝n├╝m├╝zde kullan─▒lan foto─čraf makineleri genellikle ayars─▒z, kendinden fla┼čl─▒ ve 135 film kullan─▒lan motorlu veya elle sar─▒lan makinelerdir. Bir ka├ž basit kurala uyarak hem daha kaliteli hem de ba┼čar─▒ ortalamas─▒ ├žok daha fazla foto─čraflar ├žekebilirsiniz. Yurdumuzda fert ba┼č─▒na d├╝┼čen y─▒ll─▒k film say─▒s─▒ birden daha azd─▒r ve her 36 pozluk filmin ba┼čar─▒ ortalamas─▒ 26 pozu ge├žmemektedir. Oysa bir 36 pozluk filmle avans pay─▒ dahil 40 poz foto─čraf ├žekilebilirsiniz.

 

Filminizi makinenize takarken, kaseti makinenin bo┼č yuvas─▒na yerle┼čtirin, (filmin ba┼č─▒nda avans pay─▒ vard─▒r bu pay film ├╝reticisi taraf─▒ndan verilir.) filmi bir miktar ├žekin ve kar┼č─▒ taraftaki sarma bobinine yerle┼čtirin kapa─č─▒ kapatmadan bir poz a├ž─▒kta sar─▒n tam tak─▒ld─▒─č─▒na emin olunca kapa─č─▒ kapat─▒n ve iki pozda kapa─č─▒ kapatt─▒ktan sonra bo┼č ├žekin. Filmin do─čru tak─▒ld─▒─č─▒na emin olmak i├žin her film karesi sar─▒ld─▒─č─▒nda kaset taraf─▒nda bulunan geri sarma kolunun d├Ânmesi gerekir. (Motorlu makinelerde geri sarma kolu olmaz, yerine bir pencere i├žinde yuvarlak bir desen olur.) Filmi takamayaca─č─▒n─▒z─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorsan─▒z foto─čraf├ž─▒ya ba┼čvurun.

 

Film ├žekilip sonuna gelindi─činde makine sayac─▒ film sonunu g├Âsterir ve sarma kolu yada motor sarmamaya ba┼člar. Bu durumda filminiz bitmi┼čtir sarma kolunu daha fazla zorlamay─▒n, filmi en sonundan kopartabilirsiniz. Filmi ayd─▒nl─▒─ča ├ž─▒karabilmek i├žin a├ž─▒kta bulunan filmi tekrar orijinal kasetine sarman─▒z gerekir. Elle sarmal─▒ makinelerin alt─▒nda bir d├╝─čme olur bir elinizle bu d├╝─čmeye basarken di─čer elinizle sarma kolunu a├žarak ok istikametinde ├ževirin ve filmin tamamen sar─▒ld─▒─č─▒na emin olunca kapa─č─▒ a├žabilirsiniz. Kimi motorlu makinelerde son kare ├žekildikten sonra film otomatik olarak ba┼ča sarar ve durur, kimi motorlu makinelerde ise ├╝zerinde R i┼čareti olan bir s├╝rg├╝y├╝ ├žekerek filmi ba┼ča sarabilirsiniz. Filmi s├Âkemeyece─činizi d├╝┼č├╝n├╝yorsan─▒z foto─čraf├ž─▒ya ba┼čvurun.

 

Foto─čraf Latince photos (─▒┼č─▒k) ve graphos (g├Âlge) kelimelerinden olu┼čmu┼čtur. Ger├žektende foto─čraf ─▒┼č─▒k ve g├Âlgeden olu┼čur. Bunun i├žin foto─čraf karesinin yeterince ─▒┼č─▒kland─▒r─▒lmas─▒ gerekir. Yeterinden az ─▒┼č─▒k foto─čraf─▒n a├ž─▒k renkte ├ž─▒kmas─▒na, gere─činden fazla ─▒┼č─▒k kontrast ├ž─▒kmas─▒na yol a├žar. I┼č─▒─č─▒n az oldu─ču kapal─▒ alanlarda mutlaka fla┼č kullan─▒n.

 

Fla┼čl─▒ ├žekimlerinizi 1.5 metreden daha yak─▒ndan ├žekmeyin (ki┼čiler ve nesneler gere─činden fazla ayd─▒nlan─▒r, y├╝zler bembeyaz ve detaysız ├žıkar) Flaşlı ├žekimlerinizi 4 metreden uzaktan yapmayın, tek yada iki kalem pil kullanan flaş, ışığını daha uzağa g├Ânderemez (bu durumda fotoğraf karanlık ve detaysız ├žıkar)

 

 Pencere ├Ânlerinde ├žekim yaparken dış aydınlığın makinenin karşısından gelmesine izin vermeyin. Bu durumda kişilerin y├╝zleri karanlık ├žıkar. Daima taze pil kullanın, zayıflamış pil flaşı ge├ž doldurur ve gereğinden az ışık g├Ânderir. NiCa pil kullanmayın, NiCa pil 1.2 volt olup daha az voltaj daha az ışık demektir. Basit ve ucuz pil kullanmayın akma yapabilir ve sizi yolda bırakabilir. Daima kaliteli ve taze alkalin pil kullanın.

 

Televizyondan ├žekim yapmanız gerekiyorsa, televizyona 1,5 metre yaklaşın TVÔÇÖnin aydınlık ayarını biraz arttırın ve flaşsız olarak ├žekin (zaten ışık kaynağı olan televizyona flaşlı ├žekim g├Âr├╝nt├╝y├╝ siler)

 

G├╝nd├╝z dış ├žekimlerinizde flaş gerekmez. Hi├ž bir flaş g├╝n ışığından kuvvetli değildir. Gece dış ├žekimlerinizde flaşı a├žın, ancak fon ├žok koyu y├╝zler beyaz (kontrast) ├žıkar.

 

Genel kural, ışığı daima arkanıza alın nasıl g├╝neşe bakınca bir şey g├Âremiyorsak, fotoğraf makinesinin g├Âz├╝ de aşırı ışıkta bir şey g├Âremez.

 

Deniz kenarı, kumsal, kar manzaraları ├žekimlerinde ışık ├žok fazladır. Bu durumlarda makinenizin diyafram ayarını (varsa) m├╝mk├╝n olduğu kadar kısın.

 

Makinenizi dik veya yatık ├žekimlerde olsun mutlaka yere paralel tutun. ├çektiğiniz g├Âr├╝nt├╝de bulunan bir direk, duvar yada bir eşyanın kenarından paralellik sağlayın.

 

├çektiğiniz konuyu makinenin viz├Âr├╝nde iyi g├Âr├╝n ve tam nesneyi ├žekin, insanları ve konuyu kareye iyi ortalayın, fotoğrafın sağında, solunda, altında, ├╝st├╝nde gereksiz boşluklar ve kesintiler yapmayın.

 

İnsan fotoğraflarında başları ve kişileri tam viz├Âr ├žizgisine kadar dayamayın, bu durumda yukarıdan başlar ve yanlardan diğer insanlar kesik ├žıkabilir. 

 

Asla fotoğraf makinenizin kapağını a├žmayın k├╝├ž├╝k bir karanlık oda olan fotoğraf makinenizin kapağını a├žmak, i├žindeki filmin yanması (ışığa ├žok fazla doyması ve sizin ├žektiğiniz / ├žekeceğiniz karelerin kullanılmaz duruma gelmesi) demektir.

 

Kazara makinenizin kapağını a├žtıysanız da kapağı en kısa s├╝rede kapatın. Bu durumda ├žekilen karelerden son birka├ž adedi yanar diğerleri kurtulabilir. ├çekmediğiniz karelere de bir şey olmaz. makinenizin sayacı 0ÔÇÖı g├Âsterir bu i├žerdeki filminde 0ÔÇÖa geldiği anlamına gelmez, film olduğu yerdedir, ├žekime devam edin ve bir daha sakın kapağı a├žmayın.

 

Eğer ayarlı makine kullanıyorsanız en fazla ├╝├ž ├žeşit ayar yapmanız gerekir bunlar,

 

Enstantane, 15, 30, 60, 125, 250 gibi sayılardan oluşan ayardır. Işık ├žoğaldık├ža sayı arttırılır ışık azaldık├ža sayı azaltılır. Enstantane objektifin a├žılıp kapanma hızıdır ├Ârneğin 125 değeri objektifin saniyenin 125ÔÇÖde biri s├╝rede a├žılıp kapandığını g├Âsterir, dolayısıyla rakam b├╝y├╝d├╝k├že objektifin a├žılıp kapanma s├╝resi hızlanır. G├╝n├╝m├╝z├╝n 100 ISOÔÇÖluk filmlerinde ortalama değer 125ÔÇÖtir. Flaşlı ├žekimlerde bu değer makine ├╝zerinde x işaretiyle g├Âsterilir. Genelde 60 yada 125 tir. 

 

Diyafram, 4, 5.6, 8, 11, 16 gibi sayılardan oluşan ayardır. Objektif ├žapının i├žindeki bir perdeyle daraltılıp genişletilmesine yarar. Sayı b├╝y├╝d├╝k├že objektif ├žapı azalır ve i├žeriye daha az ışık girer. Işık ├žoğaldık├ža sayı attırılır ışık azaldık├ža sayı azaltılır. Ortalama değer 8ÔÇÖdir. Flaşlı ├žekimlerde diyafram değeri metreye g├Âre değişir. Konuya yaklaştık├ža sayıyı b├╝y├╝tmeli uzaklaştık├ža da k├╝├ž├╝ltmelidir. ├ľrneğin 1 metrede 16 diyafram, 2 metrede 11 diyafram gibi.

 

Metre, fotoğraf makinesi ile ├žekilen konu arasındaki mesafenin metre cinsinden ifadesidir. Makinelerin ├╝zerinde telemetre denen otomatik mesafe ├Âl├ž├╝c├╝ler vardır. Bu mekanizma sayesinde viz├Ârden g├Ârd├╝ğ├╝n├╝z konuyu metre ayarını oynayarak netleştirebilirsiniz, tam net olduğu noktada durursanız aradaki mesafeyi makine size g├Âstermiş olur. Metre g├Âstergesinin sonundaki sonsuz işareti genelde manzara ├žekimlerinde kullanılır.

 

Filmleri kesmeyiniz. 3 kareden k├╝├ž├╝k kesilmiş filmleri baskısı m├╝mk├╝n değildir.

 

Filmleri kenarından tutunuz ve temiz bir zarfta muhafaza ediniz. El asidi filmin ├╝zerinde kalıcı hasar bırakabilir. Sonraki baskılarda filmin ├╝zerindeki her t├╝rl├╝ hasar karta yansır.

  Yukarıdaki belgeyi*.doc 6.0 formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz

 


Bütün Hakları Saklıdır Çetin Atabay 2001-2020

[Ana Sayfa] [Tarihçe] [Hizmetlerimiz] [Amatörler İçin] [Fiyatlarımız] [Kim Kimdir] [Uyarı] [Linkler] [e-mail] [Sayfa Baıı]